top of page
  • תמונת הסופר/תgzshiri

יומן מסע למימוש ערכים בעולם הנדל"ן

מאת : גליה בן חיים, מלווה ארגונים בבניית תהליכי אמון- מחוברות, מנהיגות והטמעת ערכים ותפיסת ייעוד.


באוגוסט 2018 הצטרפתי לקורס הראשון של קפיטליזם קשוב ישראל, חוויתי התרגשות עצומה, גיליתי גג – בית פורמלי לכל העשייה שלי בארגונים.

קיבלתי חיזוק שהדרך לפתח אמון וחוסן לטווח ארוך בעסקים עוברת דרך בירור והטמעת ערכים וגילוי הייעוד העסקי מעבר לשורת הרווח.

יצאתי משם עם החלטה להיות שגרירה אקטיבית, לא מתביישת ולא מתכווצת לנוכח התגובות הציניות והחשדניות אלא ממשיכה ללמוד עוד מקרים של עסקים שיכולים להוות מודל ודוגמא חיה שזה עובד ונכון לעידן משובש.


בתחילת הדרך הדוגמאות היו בעיקר בעולם, לעומת ישראל בה מעטי מעטים יכלו להוות מודל, אך הייתי נחושה להעביר את הידע והיישום הלאה, לכל מקום שהגעתי, זרעתי זרעים של מחשבות על תפיסה חדשנית בעולם העסקים.

שנה לאחר מכן, נפגשתי לקפה חברי עם ערן רולס יו"ר מרכז הבניה הישראלי, סיפרתי לו על האג'נדה החדשה סביב עסקים מכווני ייעוד.

הכרתי את הסיפור של ערן, הוא אדם שמונע מתוך רצון להשפיע לטובה, בתחילת דרכו העסקית כל מה שהניע אותו היה לחבר בין חברים שלו שיעשו עסקים יחד כדי לעזור להם להצליח.

ערן ביקש ממני להתחיל תהליך עם חברי ההנהלה שלו, אחרי עשרים שנים של פעילות וצמיחה זה היה זמן נכון עבורו לברר ולבנות מחדש את המצפן של העסק.

כעבור שבוע נעצנו ביומן שישה תאריכים, כינסנו את צוות ההנהלה ויצאנו לדרך .

התחלנו בצמיחה אישית של כל אחד מהם, מיפינו ערכים וחוזקות, ישבנו לשיחות אישיות ולמפגשים עם כולם, למדנו עליהם ואז עברנו לנסח יחד בשותפות מלאה את תפיסת הייעוד, החלטנו על מספר פעולות לעגן את המצפן הערכי בשגרות יום ובצמתים של קבלת החלטות, דייקנו תוך כדי תנועה, פרמתי פלונטרים בינאישיים, הפכתי לאשת סוד ועצה עבור כולם.


כחצי שנה אחרי ערן ביקש שאשאר להמשיך ללוות אותם, הוא אמר "אם לא תהיי פה להמשיך להחזיק את המסלול אנחנו ברגע נשאבים לצדדים וחוזרים אחורה, צריך להמשיך את העבודה. "

הבנו שמימוש הערכים מאוד מורכב ומאתגר, פעמים רבות זה התנגש בין רווח מיידי לבין חוסר הכנסות.

התמודדנו עם החלטה אם לשרת לקוח שפועל הפוך מהערכים המנחים את מרכז הבניה או לוותר עליו.

באומץ לב, הם ויתרו לא פעם על לקוח שיכול היה לשלם הרבה כסף אבל הייתה לו בעיית יושרה.


בהיבט עסקי נוסף, מימוש הערכים עזר לנו לפצח מודל שיתופי והוגן בתיגמול כל מנהלי יחידות הרווח (יש ארבע בחברה) וכתוצאה מזה, השתנה האקלים הפנים ארגוני וכולם יחד הובילו לאותו כיוון באחידות ובגאוות יחידה.ואז הגיעה הקורונה, שיכלה למוטט את העסק שמבוסס על אירועים, מפגשים בין אנשים, ניהול קהילות .

אלא שהיסודות החדשים כבר היו מושרשים חזק וכולם התגייסו לסייע בנוכחות, העלאת רעיונות למודלים חדשים.

תוך 3 ימים הם הקימו פורטל למידה והעברת ידע און ליין, הזמינו את כל מחזיקי הענין שלהם לקחת חלק, להשתתף ולחלוק, ללא עלות ובהתגייסות יוצאת דופן של כל העובדים והלקוחות.

ערן פתח מספר קבוצות ווטסאפ על פי תחומים ושלח הודעות עידוד ותמיכה.

בסגר השלישי, כבר כולם היו עייפים ותשושים והדאגה לעתיד חלחלה גם בקרב אנשי מרכז הבניה.


כמלווה לאורך זמן, הייתי בקרביים של הא.נשים, הכנסתי את הידיים שלי איתם בבוץ, לעזור לעודד ולתמוך.

הבנתי כמה זה מסובך ומאתגר להחזיק את האנרגיה והעשייה כשהמציאות החיצונית מוגבלת ומגבילה.


לאחר מכן הקשר החל להתרופף, מדי פעם הייתי מזכירה, תשלבו את הייעוד באסטרטגיה השיווקית, תכשירו את אנשי המכירות על פי הייעוד, בשלב הזה ערן כבר הכיר גם את תנועת קפיטליזם קשוב, ושמבחינתי הם עסק שיכול להוות מודל ישראלי לתהליך הטמעה של מודל הקשיבות.

כמנחה ומלווה, לצפות ולחוות תהליך כל כך משמעותי, לעבור יחד מבחנים של walk the talk זה מצריך אומץ, סבלנות ואמונה מאוד גדולה.

הבנתי שקו ההתפתחות הוא לא ישר או מלמטה למעלה, ההסתכלות היא חלקית ויחסית, מה שמצריך ראייה יותר גמישה ומערכתית.


ביוני 2022 פגשתי את המנכ"ל איתן צור ששיתף אותי עד כמה המיינדסט שלהם עסוק בייעוד, הם כבר היו בגיבוש הפקת אירוע השיא שלהם – עיר הנדל"ן, ולראשונה הם מתכננים להנכיח את הייעוד שלהם בכל זירה.

זה היה רגע אדיר של נחת וגאווה עצומה בדרך שלהם, בהתמדה ובאומץ להוציא לאור את מה שגורם להם לקום כל בוקר עם משמעות ולעמוד באתגרים העסקיים.


שותפות עם מחזיקי ענין – יישום של תפיסת ייעוד

תפיסת הייעוד של מרכז הבניה :

"הגברת הטוב בעולם ועשיית ישראל למקום טוב יותר"

איך ?

באמצעות חיבורים בין אנשים טובים – יצירת פלטפורמות שמפגישות בין כל הגורמים והעוסקים בענף הנדלן והבניה.

אז איך מיישמים ייעוד בעסק ?

אירוע מרכזי ומשמעותי ביותר של הענף - 'עיר הנדל"ן'- יצירת חיבורים דרך חוויה תרבותית, הנאה, תוכן מקצועי ופאנלים שעוסקים בבעיות מורכבות, דילמות וקונפליקטים מקצועיים.

למימוש ערך הנתינה – כבר מספר שנים הם נותנים במה לעמותות וארגונים חברתיים, לבוא להציג את העשייה ולמצוא חיבורים עסקיים כדי לחבור יחד למטרות חברתיות נעלות.

חדשנות ועשית הבדל :

השנה החליט רולס להפגיש לראשונה בין כל הגורמים הבכירים שמתמודדים עם בעיית הפשיעה הכלכלית במדינת ישראל כדי לחבר בין ידע וניסיון לא.נשים שיכולים יחד לחלוק ידע ומשאבים ולשלב מוחות יצירתיים כדי להעלות רעיונות לפתרונות לבעיה חמורה זו.

כל מחזיקי העניין :

משפטים, אוצר, מקרקעין, יזמים, קבלנים, מוניציפאלי , התאחדות קבלנים, משטרת ישראל, להב, חקירות, שיכון בינוי, רשות הבדואים, משרד בטחון, ארגונים חברתיים כמו השומר החדש והביטחוניסטים, מועצות מקומיות.


4 בעיות מרכזיות בפשיעה הכלכלית :

  • השתלטות על מכרזים ציבורים

  • פגיעה בשרשרת האספקה

  • חברות שמירה/ פרוטקשן/דמי חסות

  • השחתת ציוד וכלים באתרי בניה

המפגש היה יום שלם באולם מבודד, ללא תיעוד, כדי לשמור על המשתתפים ולתת מרחב בטוח ומוגן לדבר ולנסות למצוא פתרונות יחד לבעיה כל כך קשה.

כשמטרה נוספת היתה להקים בסוף היום וועדת היגוי שתמשיך לפעול ותוכל להגיש נייר עמדה לממשלה וליצור לובי לשינוי ומיגור התופעה שמתפשטת כמו מחלה שקטה.


זו פעם ראשונה בהיסטוריה שמפגש כזה מתקיים בין כולם ליום שלם, וזה לא יכול היה להתקיים מבלי יוזמה של עסק מכוון ייעוד, שמבין את כוחו ואת היכולת שלו לרתום את כולם למען מטרה נעלה.


היוזמה הצריכה לוגיסטיקה רבה, מימון הבאת האנשים ואירוח.

תהליך קבלת ההחלטה מעמיד ערכים בהתנגשות – מצד אחד זה אירוע חשוב שמביא לידי ביטוי באופן מלא את תפיסת הייעוד אבל יש פה הוצאה ללא הכנסה.


חשב החברה לא היה מבסוט אבל רולס חושב ופועל בראייה לטווח ארוך, ומבחינתו השקעה על חשבונו של יום כזה, יכול לחולל אימפקט וליצור שינוי שרק הפלטפורמה שלהם יכולה ליזום ולהצליח להושיב יחד את כל הגורמים הבכירים שנכחו במפגש.


סדר היום :

חצי יום הראשון של היום הוקדש להכרות והניסיון של כל אחד מהמשתתפים.

בחצי היום השני הם יצאו לעבוד בקבוצות, להעלות רעיונות לפתרונות מלבד חקיקה נוספת ועוד הקצאות של שוטרים.


הם נדרשו למפות את הנפגעים, למפות את ההשלכות, לעשות הבחנה ברמת הפתרונות שמבקשים :

  • במימד ממשלתי

  • במימד מוניציפאלי

  • במימד משטרה ורשות אכיפה

ולהפריד בין פתרונות לטווח קצר / לטווח ארוך.


בסיום היום, תשושים אך נלהבים מתקווה חדשה שנולדה, התנדבו 12 איש להיות חלק מצוות היגוי שימשיך להפגש ולפרק את הרעיונות עד בחינת יישום באמצעות הכוח של כולם יחד.

זו רק התחלה, הלוואי שבעוד שנה מעכשיו אוכל לכתוב שוב על ההתקדמות והמהלכים החדשים שנוצרו בעקבות המפגש הראשוני.


מתוך דבריו של ערן באירוע פתיחת עיר הנדל"ן 2022 :

"אנחנו מובילים מסע ודרך. "עיר הנדלן" ושאר אירועי מרכז הבנייה הישראלי הם פלטפורמות למסע המשותף שלנו עם אנשים טובים נוספים. אני לא מתנצל ולא מתבייש בעולם עסקי, קר ותכליתי, להניף דגל של ערכים,של חברות, של מסורת יהודית וחיבוק אוהב וחם לשותפינו, דגל של אהבת הארץ, אהבת אדם, מחוייבות לחוליות החלשות בחברה, מחוייבות למצויינות ולציונות.

מרכז הבנייה הישראלי הולך מסע ארוך עם דרך ברורה. אמנם הדרך מתאימה לאנשים מסוג מסויים המתחברים לילקוט הערכים הפזורים לאורך הדרך, כשאחרים מגחכים מה לעסקים ולערכים, אבל כולי תקווה (אולי קצת נאיבית אבל מרשה לעצמי) שאחרים בהמשך יבינו שזאת המחוייבות שלנו כקהילה וכאזרחים של המדינה שרוצים לחזק ולשמור על הנכס של מדינת ישראל."

ערן רולס, יו"ר מרכז הבניה ישראלי


ברמה הפרקטית מה היה לנו פה :

עסק מכוון ייעוד – פועל מעל 20 שנים סביב קשרים וחיבורים עם כל מחזיקי העניין בענף.

קשוב לבעיות ונרתם כדי להשפיע לטובה.

מיפוי מחזיקי העניין – שיתוף פעולה עם התאחדות הקבלנים בוני הארץ.

כסף – היום הזה מומן ע"י מרכז הבניה הישראלי , האירוח, הבאת הא.נשים כולל הטסה ולינה.

קבלת החלטות על פי מצפן הערכים בראייה לטווח ארוך- במיידי הם הוציאו כסף על מנת שהאירוע יתקיים.

בטווח הארוך, ההוצאה תכוסה בדרכים אחרות.


חשוב - לא מתעלמים מהמחוייבות לשורת הרווח, עסק נועד קודם כל להרוויח כסף - השאלה היא איך.

מוצאים איזונים בין שורת הרווח לבין מימוש הייעוד ואת זה לומדים במסע העסקי ככל שקשובים יותר לצרכים פנים ארגוניים ולצרכים של שאר מחזיקי העניין.

יש נתונים מחקריים לפיהם עסקים מכווני ייעוד ומימוש ערכים לטווח הארוך – מביאים לכך ששורת הרווח תעלה.

5 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page